Nem szükséges áramforrás

Ez az otthoni szennyvíztisztító telep egy oldómedencéből, elosztókamrából, illetve beszivárgó csövekből és szellőztető csatornákból áll.

A kis szennyvíztisztító berendezés egy olyan eszköz, amely nem igényel külső áramforrást és nincs forgó mozgó alkatrész ami meghibásodjon. A lakóépületének szennyvizét megtisztítja, és lehetővé teszi, hogy gravitációs folyással tisztított állapotban a talajba szivárogjon.

image

A szennyvíz a tartályba érkezéskor a nehezebb anyagok a alulra csapódnak ahol levegő nélküli anaerob környezetben zajlik a szennyvíz előtisztítása.


A zárt tartályban történő folyamat a külső levegővel nem érintkezik így lehet azt mondani, hogy szagmentesen zajlik.


A szerves szennyeződések először anaerob emésztési folyamatok bontják le, melynek elmaradhatatlanul szükségesek a biológiai baktériumok amit kétheti rendszerességgel kell majd adagolni. Az előkezelt szennyvíz egy szűrőn átáramlik a további szivárgásra és tisztításra egy kavicságyas vízelvezetésben. 

Ez a tisztítás második szakasza, más néven oxigén szennyvízkezelés, melynek célja a vízben oldott maradék szerves anyagok eltávolítása a szennyvízből. Ebben a szakaszban a természetes aerob folyamatot alkalmazzák, amely a szennyeződések biokémiai lebontását.

Nem szükséges áramforrás

A vízelvezető telepítéséhez a következőkre van szükség:

– egy olyan telek, amelynek területe lehetővé teszi a csatornák elrendezését, az ajánlott távolságok betartása mellett (60-90m2 autó forgalom nélküli zöldterület),
– jó vízelvezetésű talaj,
– ahol a talajvízszint legalább 1,5m mélyebben van a szivárogtatási vezetékekhez képest.

Fontos a telepítés során hogy a szivárgó csövek lefektetése megfelelő lejtéssel történjen a levegőző gombák irányában.

 

A tartály elhelyezése a gödörben lehetőség szerint vízszintben és függőben kell lennie. A tartály vízzel feltöltött állapotban kell visszatömöríteni rögmentes törmelékmentes töltőanyaggal.

 

Fontos az épületektől a tartály és szivárgómező védőtávolságát megtartani. Épület és a tartály között legalább 3 méter védőtávolság. Épület és a szivárgómező között legalább 10 méter védőtávolság. Fúrt kút legalább 30 méter védőtávolság.

Ezt a távolságot több minden is befolyásolni tudja, többek közt az épület és a talaj adottsága.


Mi csak javaslatot tudunk adni, a pontos adatokat ebben jártas mérnökök segítségét kell kérni.

 

A talaj típusának biztosítania kell a szennyvíz megfelelő behatolási ütemét – nem túl gyors és nem túl lassú. Ezért a beszivárgó lefolyónak a szennyvíz mennyiségével és a talaj áteresztőképességével arányos hosszúságúnak kell lennie.

A szennyvíztisztító telep alkatrészeiMennyiség    Egység
Szeptikus tartály1db
Szűrőkosár1db
Szűrőanyag kosárba1szett
Elosztó akna fedele1db
Indító baktériumflóra1adag
Tisztított szennyvíz elosztó akna1db
Lépésáló zöldterületi aknafedél1db
DN 110/1 m hosszú PVC cső3db
Szivárgó csövek 110/2 m hosszúak24db
PVC csövek 110/2m hosszúak3db
DN 110-es könyök 90 3db
Légkúp 110 / szellőzőcső fedél3db
Nem szőtt geotextília1tekercs
 

Ha a tartály a telepítés során nyakmagasítást igényel, azaz az előre kialakított nyakmagasságnál magasabb a földtakaró, akkor a tartály tetejét betonozással kell megerősíteni a megnövekedett földterhelés kompenzálása miatt!

A tisztítómű karbantartása

Eszközök Tevékenységek Gyakoriság: egyszer…
Havonta Félévente 2-4 évente
Szeptikus tartály A tartály részleges ürítése X
Szűrő takarítása X
Szikkasztó, vízelvezető csővezetékek Az elosztókamra ellenőrzése és tisztítása X
A vízelvezető csövek öblítése a három zárókúton keresztül X
WC A biopreparátum alkalmazása Kéthetente

A biopreparátum előírt adagját kell hozzáadni a szennyvíztárolónkhoz. Ez elősegíti a bakteriális környezet gyors újjáépítését, és lehetővé teszi a tisztítóberendezés azonnali működését.

Ha a tisztító rendszert nagyobb mélységben szükséges letelepíteni, akkor a tartály és az elosztó kamra ellenőrző nyílását fel kell szerelni egy hosszabbító idommal.